Akdeniz Üniversitesi’nde gölevez hasatı yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri ilk defa yetiştirdikleri gölevez sebzesini hasat etti.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri ilk defa yetiştirdikleri gölevez sebzesini hasat ettiler. Araştırma ve Uygulama Arazisinde yapılan hasat işleminde gölevez sebzesi ile ilgili bilgi veren Ziraat Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Halil Demir, “Bahçe Bitkileri Bölümü olarak öğrencilerimizle teorik derslerin yanında sürekli uygulamalı eğitimler de yapıyoruz. Bu kapsamda da ilk defa gölevez sebzesini öğrencilerimize gösterme ve öğretme şansı yakaladık. Öğrencilerimizle birlikte diktiğimiz sebzeleri hasat etmenin zevkine vardık. Öğrencilerimiz de çok keyif aldılar.” diye konuştu.

ZENGİN BESİN İÇERİĞİNE SAHİP

Gölevezin dünyada bilinen bir sebze olmasına rağmen Türkiye’de tanınırlığının az olduğunu ancak gün geçtikçe tanınmaya başlandığını belirten Doç. Dr. Demir, “Kolokas adıyla da bilinen gölevezin, ülkemizde yumruları tüketilmektedir. Patates gibi haşlanarak veya yemeği yapılarak değerlendirildiği gibi cips ve benzeri şekillerde de kullanım alışkanlığı vardır. Zengin besin içeriğine sahiptir. Akdeniz Bölgesi üreticileri için alternatif olma özelliğini sürdürmektedir. Su tüketimi biraz fazla olduğundan ilerleyen dönemlerde bu konuda araştırmaların yapılmasını planlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Eklenme tarihi :6.01.2023 15:07:35
Son güncelleme : 6.01.2023 15:07:35