Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın ‘Yeni Yıl Kutlama Mesajı’

Değerli Akdeniz Üniversitesi Ailesi,

Akdeniz Üniversitesi olarak yeni yıla 40. yılımızın coşkusu ve gururuyla giriyoruz.

Bir yılın bitişi yaptıklarımız hakkında muhasebe imkânı sağlarken yeni bir yılın başlangıcı da yeni hedeflerimizi hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşatıyor.

Pandeminin sonunu yaşadığımız 2022 yılı bizler için çalışmalarımızı daha da hızlandırdığımız, hedeflerimizi bir üst seviyeye taşıdığımız, hayata geçirdiğimiz uygulamaların meyvelerini görmeye başladığımız bir yıl oldu.

Bir kurumu yukarıya taşıyan, onun için özveriyle çalışan mensuplarıdır. Başarı bir ekip işi ve her biriniz bu ekibin önemli bir parçasısınız. Bu sebeple üniversitemizde çalışanı, emek vereni koruyan, teşvik eden bir iklim oluşturmaya çalıştık. Düzenlediğimiz akademik kriterlerimiz, bilimsel araştırma projelerini destekleme sistemi ile bilimsel araştırma ve yayın seviyelerini yukarıya taşımaktan mutluluk duyuyorum. Yine anlaşmasını yenilediğimiz banka promosyonlarını tüm personelimize eşit bir şekilde dağıtarak personellerimize bir nebze katkı sağlamaya çalıştık.

Bu yıl eğitimde dönüşümü de başlattığımız bir yıl oldu. Tıp Fakültemiz ve Ziraat Fakültemizde yeni eğitim modellerini, sınav ve staj uygulamalarını hayata geçirdik. Amacımız bunu tüm fakültelerimize yayarak her alanda güncel, nitelikli, öğrenci merkezli bir eğitim sunmak. Bunu da en kısa sürede tamamlayacağımıza inanıyorum.

Yine bu yıl beni en çok heyecanlandıran projelerimizden olan Bilimsel Araştırma Vadisi projemiz için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığımız büyük destekle projemizi hayata geçirmek oldu. İnşallah bu proje ile üniversitemiz gelecekte, yapay organ, aşı, antikor, kanser ilacı vb. katma değeri yüksek ürünleri geliştirebilecek alt yapıya kavuşacaktır.

2022 yılının benim için en özel anlarından bir tanesi de parçası olmaktan gurur duyduğum Organ Nakli Merkezimizde Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız başkanlığında gerçekleştirdiğimiz ikinci rahim nakli sonrasında bir mucizenin daha şahidi olmaktı. Havva Erdem’i bebeği ile buluştururken anne olmayı hayal bile edemeyen kadınlarımıza umut olmanın mutluluğu tarif edilemez benim için.

Bu yıl içinde Büyükşehir Belediyesi ile temelini attığımız ve yakın bir zamanda açılışını gerçekleştireceğimiz Hastane Katlı Otopark projemizin de tamamlandığını görmek bizlere hedeflerimizden birini gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşatmaktadır.

Üniversitemiz kadar şehrimiz için de çalışıyoruz. Türkiye’nin tarımda lider şehri Antalya’mıza bölgenin ilk Tarım Teknokenti’ni kazandıracak projenin imzalarını attık. Bunun yanında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, FED Havacılık A.Ş. gibi devleri Teknokentimize kazandırarak Teknokentimizi tarım ve teknoloji alanında bir üs haline getirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Teknokentimizin son açıklanan listede Türkiye’deki 97 Teknokent arasında 7. sıraya yükselmesi de doğru yolda olduğumuzun göstergesi.

Yeni yıl öncesinde Üniversitemizin temiz enerji konusunda yapacağı yatırım hakkında da bir müjde vermek istiyorum. Ülkemizde bir ilk olma özelliğine sahip Güneş Enerji Santrali Projesini hayata geçiriyoruz. Böylece üniversitemiz elektrik enerji ihtiyacının büyük bir kısmını artık güneşten karşılayacak. Bu da güneşiyle dünyanın gözdesi olan Antalya’mıza ve her zaman ilklere imza atan üniversitemize çok yakışacak.

Çalışma azmimizle önemli projeler ve büyük umutlarla beklediğimiz yeni yılda da hep birlikte yeni başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyor, 2023 yılının sizlere, tüm insanlığa sağlık, huzur ve başarı getirmesi temennisiyle herkese mutlu yıllar diliyorum.

 

Prof. Dr. Özlenen ÖZKAN

Akdeniz Üniversitesi Rektörü

Eklenme tarihi :6.01.2023 14:59:33
Son güncelleme : 6.01.2023 14:59:33